Connect with us

Volei

VOLEI (f), grupa de la Cluj: Ştiinţa Bacău – FC Argeș 3-1

Published

on

Echipa de volei feminin Ştiinţa Bacău a câștigat și cel de-al doilea meci al turneului 2 al returului Diviziei A1, grupa de la Cluj. In această după-amiază, băcăuancele au învins antepenultima clasată, FC Argeș, cu 3-1 (pe seturi: 25-21, 18-25, 25-21, 25-18). În primul meci al turneului, voleibalistele antrenate de Florin Grapă au învins cu 3-0 echipa organizatoare, “U” Cluj.

Știința: Ciocian 6 puncte, Cikiriz 20, Faleș 8, Veljkovic 3, Koleva 12, Kasprzak 15, Ciucu – libero / Guncheva 2, Ditu 1, Airoaie 1, Dzikowicz – libero.

După aceste două victorii de 3 puncte, echipa noastră se mentine pe locul 5 cu 26 puncte, la 1 punct de locul 4 (Dinamo, un joc mai putin) si 3 puncte de locul 3, ocupat de CS Medgidia.

Al treilea turneu al returului Diviziei A1 la volei feminin se va desfășura la Sala Sporturilor din Bacău, în perioada 6-8 martie), unde Știința va întâlni echipele CSM Targoviste și CS Rapid Bucuresti.

Volei

Alexandra Ciucu, singura voleibalistă de la Știința Bacău care a fost chemată la Naţională

Published

on

Naţionala feminină de volei a României s-a reunit la începutul acestei săptămâni la Cluj-Napoca, pentru a pregăti participarea în prima competiţie internaţională a acestei veri, Golden League, anunţă frvolei.eu.

Pentru această primă acţiune a fost alcătuit un lot lărgit de 19 jucătoare. Au fost prezente la reunire 17 sportive, celelalte două, Diana Balintoni (CSM Lugoj) şi Ariana Pîrv (AEK Atena), absentând din motive medicale. Ele se vor alătura programului echipei în momentul în care vor fi recuperate.

Faţă de anii din urmă, când dădea 3-4 jucătore, acum Știința Bacău trimite o singură jucatoare la echipa naţională, e vorba de libero-ul Alexandra Ciucu.

Cele 17 jucătoare prezente la Cluj-Napoca pentru pregătirea Golden League

1. Maria Elena Cojocaru (CS Medgidia) – coordonator

2. Ana Marisa Radu (Dinamo) – coordonator

3. Ramona Postea (Rapid) – coordonator

4. Diana Ariton (CS Medgidia) – centru

5. Francesca Alupei (CSM Volei Alba Blaj) – centru

6. Raisa Laura Ioan (CSU Medicina Tg. Mureș) – centru

7. Denisa Ioana Ionescu (FC Argeș Volei Pitești) – centru

8. Petruța Gabriela Orlandea (CS Medgidia) – centru

9. Rodica Buterez (CSM Târgoviște) – extremă

10. Adriana Matei (CS Medgidia) – extremă

11. Sorina Miclăuș (CSU Belor Galați) – extremă

12. Adelina Budăi Ungureanu (Cuneo Granda Volley) – extremă

13. Larisa Vasilica (CS Medgidia) – universal

14. Alexia Căruțașu (Yeșilyurt) – universal

15. Loredana Valentina Filipaș (CSO Voluntari) – universal

16. Mihaela Albu (CS Medidia) – libero

17. Alexandra Ciucu (Știința Bacău) – libero

Lipsesc, din motive medicale, coordonatoarea Diana Balintoni (CSM Lugoj) și extrema Ariana Pîrv (AEK Atena).

Colectivul tehnic al naționalei României

Antrenor principal: Luciano Pedulla

Antrenor secund: Marius Măcicășan

TURNEU 1 GOLDEN LEAGUE, Cluj-Napoca – BT ARENA

28 mai, ora 17.00: ROMÂNIA – Franța

28 mai, ora 20.00: Spania – Azerbaidjan

29 mai, ora 17.00: Azerbaidjan – ROMÂNIA

29 mai, ora 20.00: Spania – Franța

30 mai, ora 17.00: ROMÂNIA – Spania

30 mai, ora 20.00: Franța – Azerbaidjan

TURNEU 2 GOLDEN LEAGUE, FRANȚA

4 iunie, ora 17.00: Spania – Azerbaidjan

4 iunie, ora 20.00: ROMÂNIA – Franța

5 iunie, ora 17.00: ROMÂNIA – Spania

5 iunie, ora 20.00: Franța – Azerbaidjan

6 iunie, ora 17.00: Azerbaidjan – ROMÂNIA

6 iunie, ora 20.00: Spania – Franța

Turneul Final Four al Golden League va avea loc la Ruse, în Bulgaria, în zilele de 19 și 20 iunie.

Continue Reading

DIVERSE

Sport

Facebook

NASA

TOP 5 VIZUALIZARI