Connect with us

Volei

Puterea „flăcării violet”: Ştiinţa Bacău – Tomis Constanţa 3-2. VIDEO

Published

on

Derby-ul campionatului Diviziei A1 la volei feminin dintre vicecampioana şi campioana ediţiei precedente de campionat, Ştiinţa Bacău, respectiv CSV 2004 Tomis Constanţa, s-a disputat sambată, 3 noiembrie, in Sala Sporturilor din Bacău, si a fost castigat de echipa gazda cu scorul de 3-2.

Ştiinţa Bacău a achizitionat pentru acest sezon competitional tricouri dotate cu Flacara Violet 🙂 . Astfel ca fetele lui Florin Grapa au bifat a cincea victorie din campionat, răpunîndu-le pe teren propriu pe “sirenele” de la malul mării, cu 3-2 (25-23, 18-25, 25-20, 22-25, 15-13), la capătul unei dispute dramatice.

În urma acestui rezultat, Ştiinţa se menţine pe primul loc, în timp ce Tomis coboară pe locul patru.

ECHIPE
Ştiinţa Bacău: Sabina Miclea-Grigoruţă, Roxana Iosef, Emilce Sosa, Alexandra Sobo, Kremena Kamenova, Denisa Rogojinaru, Lucia Gaido – libero / Crina Bălţatu, Mihaela Herlea, Ramona Breban.
Antrenor: Florin Grapă

CSV 2004 Tomis Constanţa: Diana Neaga-Calotă, Jeoselyna Rodriguez Santos, Claudia Gavrilescu, Sherline Holness, Jasna Majstorovic, Natasa Sevarika, Marina Vujovic – libero / Meagan Ganzer, Cristina Cazacu, Dominique Lamb, Genesis Del Carmen Francesco Machado.
Antrenor: Darko Zakoc

Tot sâmbătă, în etapa a 5-a din Divizia A1 la volei feminin, s-au mai joacat meciurile: CS Volei Alba-Blaj – Dinamo Bucureşti 3:1 (25:16, 23:25, 25:18, 25:20); Argeş Volei Piteşti – SCM U. Craiova 0-3; U. Cluj – CSM Lugoj 1-3; CSM Bucureşti – CSM Sibiu 3-0; Unic Piatra Neamţ – CSU Medicina Tg. Mureş 3-1.

Continue Reading

Volei

Volei feminin. Cu cine va juca Știința Bacău în prima etapă a sezonului 2022-2023

Published

on

În sezonul 2022-2023 din Divizia A1 la volei feminin se va juca în faza I în sistemul clasic, tip tur-retur, cu un total de 22 de etape. Începând din acest sezon, în faza a doua se va jucat play-off pentru locurile 1-8 și play-out între locurile 9-12. Astfel, în primul tur al play-off-ului se va întâlni echipa de pe locul 1 cu cea de pe locul 8, cea de pe locul 2 cu cea de pe locul 7 și așa mai departe.

La play-out se vor confrunta ocupanta locului 9 cu cea de pe 12 și cea de pe 10 cu cea de pe 11.

Etapa 1
CS Medgidia – CSU Hygienium Galați
Volei Alba Blaj – CSO Voluntari
CSM Lugoj – Rapid București
SCM Craiova – CSM Târgoviște
Știința Bacău – FC Argeș Pitești
Dacia Mioveni – Dinamo București

Etapa 2
CSU Hygienium Galați – Dinamo București
FC Argeș Pitești – Dacia Mioveni
CSM Târgoviște – Știința Bacău
Rapid București – SCM Craiova
CSO Voluntari – CSM Lugoj
CS Medgidia – Volei Alba Blaj

Etapa 3
Volei Alba Blaj – CSU Hygienium Galați
CSM Lugoj – CS Medgidia
SCM Craiova – CSO Voluntari
Știința Bacău – Rapid București
Dacia Mioveni – CSM Târgoviște
Dinamo București – FC Argeș Pitești

Etapa 4

CSU Hygienium Galați – FC Argeș Pitești
CSM Târgoviște – Dinamo București
Rapid București – Dacia Mioveni
CSO Voluntari – Știința Bacău
CS Medgidia – SCM Craiova
Volei Alba Blaj – CSM Lugoj

Etapa 5
CSM Lugoj – CSU Hygienium Galați
SCM Craiova – Volei Alba Blaj
Știința Bacău – CS Medgidia
Dacia Mioveni – CSO Voluntari
Dinamo București – Rapid București
FC Argeș Pitești – CSM Târgoviște

Etapa 6

CSU Hygienium Galați – CSM Târgoviște
Rapid București – FC Argeș Pitești
CSO Voluntari – Dinamo București
CS Medgidia – Dacia Mioveni
Volei Alba Blaj – Știința Bacău
CSM Lugoj – SCM Craiova

Etapa 7

SCM Craiova – CSU Hygienium Galați
Știința Bacău – CSM Lugoj
Dacia Mioveni –Volei Alba Blaj
Dinamo București – CS Medgidia
FC Argeș Pitești – CS Medgidia
CSM Târgoviște – Rapid București

Etapa 8

CSU Hygienium Galați – Rapid București
CSO Voluntari – CSM Târgoviște
CS Medgidia – FC Argeș Pitești
Volei Alba Blaj – Dinamo București
CSM Lugoj – Dacia Mioveni
SCM Craiova – Știința Bacău

Etapa 9

Știința Bacău – CSU Hygienium Galați
Dacia Mioveni – SCM Craiova
Dinamo București – CSM Lugoj
FC Argeș Pitești – Volei Alba Blaj
CSM Târgoviște – CS Medgidia
Rapid București – CSO Voluntari

Etapa 10

CSU Hygienium Galați – CSO Voluntari
CS Medgidia – Rapid București
Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște
CSM Lugoj – FC Argeș Pitești
SCM Craiova – Dinamo București
Știința Bacău – Dacia Mioveni

Etapa 11

Dacia Mioveni – CSU Hygienium Galați
Dinamo București – Știința Bacău
FC Argeș Pitești – SCM Craiova
CSM Târgoviște – CSM Lugoj
Rapid București – Volei Alba Blaj
CSO Voluntari – CS Medgidia

În Cupa României, sistemul de disputare este același cu cel de anul trecut. Primele patru clasate din campionatul 2021/ 2022 sunt direct calificate în faza a II-a, care corespunde sferturilor de finală. Ele și-au aflat însă posibilele adversare.

Sistemul de desfășurare este tur-retur în primele două faze, totul încheindu-se cu turneul Final Four.

Faza 1

Meci 1: Dacia Mioveni – CSM Lugoj
Meci 2: Rapid – Știința Bacău
Meci 3: FC Argeș – CSU Hygienium Galați
Meci 4: Dinamo – SCMU Craiova

Faza 2

Învingătoare meci 2 – CS Medgidia
CSO Voluntari – Învingătoare meci 1
Învingătoare meci 4 – Volei Alba Blaj
CSM Târgoviște – Învingătoare meci 3

Continue Reading

DIVERSE

Sport

TOP 5 VIZUALIZARI

Copyright eMedia Bacau 2010-2020. Toate drepturile rezervate. Mihai Ena.