Home » Sport » Alte Sporturi » Robert Glinţă, vicecampion european la 50 de metri spate

Robert Glinţă, vicecampion european la 50 de metri spate

Robert Glinţă (21 de ani) a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie, la Glasgow.

Robert Glinţă a fost cronometrat cu timpul 24.55. Medalia de aur a fost obţinută de rusul Kliment Kolesnikov,care cu această ocazie a doborât recordul mondial al probei, cu timpul 24.00 secunde. Pe locul trei s-a clasat irlandezul Shane Ryan, cu timpul 24.64.

Robert Glinţă a fost cel mai rapid înotător din semifinale. El reuşit să doboare de două ori recordul României în această probă pe parcursul zilei de vineri.

Robert Glinţă va concura, duminică, şi în proba de 100 m spate, la care participă şi Andrei Mircea Anghel.