Home » Sport » Volei » Ştiinţa Bacău a câştigat Cupa României la volei feminin

Ştiinţa Bacău a câştigat Cupa României la volei feminin

Campioana la volei feminin, Ştiinţa Bacău, a câştigat, marţi, Cupa României, după ce a învins în finala competiţiei formaţia Dinamo Romprest Bucureşti, în cadrul Turneului Final Four de la Cheile Grădiștei.

Ştiinţa Bacău a obţinut victoria cu scorul de 3-2*, pe seturi 25-15, 24-26, 19-25, 28-26 şi 12-9 (la acest scor, Ana Maria Ștefan, nevasta managerului dinamovist Marian Stefan, a făcut o criză de nervi si “Piticul” a retras echipa de pe teren), câştigând astfel pentru a treia oară la rând Cupa României.

Ştiinţa Bacău: Tatiana Lupu (17 puncte), Alexandra Sobo (16), Denisa Rogojinaru (16), Anastasia Harelik (11), Ioana Baciu (11), Sabina Moisa (6), Mihaela Albu – libero / Irina Radu (1), Yulia Stoyanova (1), Olena Novgorodchenko, Crina Bălțatu și Tesca Andrew-Wasylik.
Antrenor: Florin Grapă

*Conform regulii 6.4.1 din Regulamentul jocului de volei, finala a fost omologată cu scorul de 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) pentru Știința Bacău.