Home » Sport » Tenis » Simona Halep a castigat turneul de la Doha. Simona s-a impus in fata lui Angelique Kerber cu 6-2, 6-3

SIMONA HALEP, cap de serie numărul 7 şi locul 10 mondial, a câştigat cu 6-2, 6-3 finala WTA de la Doha, jucată contra sportivei germane Angelique Kerber, cap de serie numărul 6 şi locul 9 WTA.

Finala a durat o ora si sase minute. Este cel de-al saptelea turneu cucerit de Simona Halep in cariera.

Turneul de la Doha, dotat cu premii de 2.440.070 de dolari, este primul de categorie Premier 5 câştigat de Halep. Pentru acest succes, Simona Halep a obţinut 441.000 de dolari şi 900 de puncte WTA.