Tenis

Maria Şarapova s-a calificat în semifinalele Australian Open

Published

on

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, locul 2 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva canadiană Eugenie Bouuchard, locul 7 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului Australian Open.

Şarapova, care s-a impus după un meci de o oră şi 18 minute, o va întâlni în penultimul act al competiţiei de la Melbourne pe conaţionala ei Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi a zecea favorită, care a eliminat-o, tot marţi, în sferturile de finală, pe Simona Halep, locul 3 WTA, cu scorul de 6-4, 6-0.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tenis

Simona Halep, primul trofeu de Grand Slam din carieră! VICTORIE in finala de la Roland Garros

Published

on

Simona Halep a câştigat primul titlu de Grand Slam din carieră, după o finală fabuloasă cu Sloane Stephens la Roland Garros. Halep – Stephens 3-6, 6-4, 6-1.

Simona a reuşit să-şi treacă primul trofeu de Grand Slam în palmares la a treia finală jucată la Paris. Pe primele două le-a pierdut în faţa Mariei Şarapova (Rusia) şi Jelena Ostapenko (Letonia). Halep a mai jucat o finală de turneu de Mare Şlem în acest an, la Australian Open, pierdută în faţa danezei Caroline Wozniacki.

Halep e prima jucătoare din România care câştigă un Grand Slam, după Virginia Ruzici, care a câştigat tot Roland Garros-ul în 1978.

Tenis

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Indian Wells

Published

on

Simona Halep vs Qiang Wang 7-5, 6-1. Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells, după victoria în fața chinezoaicei Qiang Wang, locul 55 WTA.

Halep se va duela cu Petra Martić în sferturile de finală de la Indian Wells.

Tenis

Simona Halep joacă finala la Australian Open, după 6-3, 4-6, 9-7 cu Angelique Kerber

Published

on

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat pentru prima dată în finala Australian Open, a treia oară la un grand slam, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, pe sportiva germană Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 21.

Halep a început meciul în forță și a condus în primul set cu 5-0 în fața lui Angelique Kerber, însă nemțoaica a revenit spectaculos și a reușit să ducă meciul în decisiv.