Home » Sport » Tenis » Australian Open: Simona Halep s-a calificat în optimi, după 4-6, 6-4, 15-13 cu Lauren Davis

Simona Halep, principala favorită şi liderul mondial, s-a calificat, sâmbătă dimineaţă, în optimile de finală ale turneului de la Australian Open, primul Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, scor 4-6, 6-4, 15-13.

Partida, care a durat trei ore şi 44 de minute, a avut mai multe răsturnări de situaţie. Halep a pierdut primul set, deşi a condus cu 3-2 şi break în faţă, dar şi-a adjudecat actul secund cu un scor similar, diferenţa fiind făcută de un singur break reuşit de Simona în cel de-al treilea game.

Setul decisiv a durat două ore şi 22 de minute. Până să obţină victoria, prima jucătoare a lumii a servit de patru ori pentru câştigarea meciului şi a salvat trei mingi de meci, la scorul de 11-10 pentru adversara sa.