Home » Sport » Handbal Masculin » Stiinta MD Bacau, calificata in turul trei al Cupei EHF la handbal masculin

Stiinta MD Bacau, calificata in turul trei al Cupei EHF la handbal masculin

Vicecampioana României la handbal masculin, Stiinta MD Bacau, s-a calificat, duminică, la Sala Sporturilor, în turul trei al Cupei EHF după ce a învins formaţia olandeza OCI-Lions şi in manşa retur din turul secund.

În tur, tot in Sala Sporturilor din Bacau *, Stiinta Municipal Dedeman a câştigat, cu 34-29 (17-14) iar duminica, in organizarea olandezilor, s-a impus cu scorul de 28-26 (15-15).

Astfel, cu scorul general de 62-55, Stiinta MD Bacau s-a calificat în turul trei al competiţiei.
Tragerea la sorți pentru turul al III-lea preliminar, ultimul dinaintea fazei grupelor, va avea loc marți, 21 octombrie, la Viena.

*OCI-Lions a acceptat să dispute ambele manşe în deplasare.

OCI-Lions – Stiinta MD Bacau 26-28

OCI-Lions: Van Leeuwen – Baart (6 goluri), L. Steins (5), Pejovic (5), Heijnen (5), Mullens (3), Adams (1), Ramos (1), Vossen, Janssen, I. Steins.
Antrenor: Monique Tijsterman.

Știinta MD Bacau: Tamaș, Grigoraș – Rotaru (5 goluri), Masachs (5), Vartic (4), Bondar (3), Celestin (3), Dospinescu (2), Johannson (2), Iancu (2), Ramba (1), Pinnonen (1), Tokic.
Antrenor: Mateo Garralda.