Home » Sport » Handbal Masculin » HANDBAL, Divizia A: Știința Municipal Bacă, victorie în fața liderului HC Farul Constanța

Handbaliștii băcăuani merg din victorie în victorie în fața propriilor suporteri în acest an. După ce au început returul cu un succes prin care au detronat liderul Politehnica Iași (27-23), urmat de un altul în disputa cu “satelitul” prim-divizionarei HC Dobrogea Sud (33-28), elevii lui Gabriel Armanu și-au adjudecat astăzi derby-ul cu cealaltă candidată la promovare, HC Farul Constanța (24-23).

Oaspeții au început mai bine (0-4 min. 6), dar favoriții publicului au recuperat pas cu pas și prima repriză s-a încheiat la egalitate: 11-11. În continuare, cele două echipe au mers umăr la umăr până în min. 53, la scorul de 18-19, când gazdele au reușit trei goluri consecutive și s-au desprins apoi la 23-20 pentru a intra în ultimul minut cu un avans liniștitor: 24-21.

CS Știința Municipal Bacău: Richard Freiwald, Vlăduț Rusu, Ciprian Bobeică – Dragoș Hanțaru (6 goluri), Mihai Cotinghiu (4), Alexandru Juverdianu (3), Ionuț Broască (3), Alexandru Ionescu (2), Andrei Drăgan (2), Gabriel Dumitriu (2), Nikola Kurtes (1), Andrei Iștoc (1), Dumitru Burbulea, Robert Gal, Bogdan Păunescu, Maxim Oancea. Antrenori: Gabriel Armanu, George Călin.

Echipa băcăuană a acumulat 36 puncte și se menține pe locul al III-lea în Seria A, la egalitate cu ocupanta poziției secunde (Politehnica Iași) și la 3 pct. în spatele liderului HC Farul Constanța. În etapa următoare, programată pe 8 aprilie, CS Știința Municipal Bacău va juca în deplasare la HC Buzău.