Home » Sport » Handbal Masculin » Handbal / Cupa EHF (m): Stiinta MD Bacau – Klaipeda Dragunas 36-21 (video)

Handbal / Cupa EHF (m): Stiinta MD Bacau – Klaipeda Dragunas 36-21 (video)

Vicecampioana României la handbal masculin, Stiinta MD Bacau a obținut o victorie importantă sâmbătă seară, pe teren propriu, în meciul contra lui Klaipeda Dragunas, în manșa întâi a turului al doilea din Cupa EHF la handbal masculin, scor 36-21 (17-9).

După ce și-au arătat adevărata valoare în ultimele minute ale meciului din campionat contra puternicei HC Odorhei, jucătorii pregătiți de selecționerul Eliodor Voica s-au distrat cu echipa care a câștigat campionatul în Lituania. După 17-9 la pauză, Stiinta a învins cu 36-21 și porneste cu prima sansă la accederea in faza următoare (nu indraznesc sa scriu “este deja calificata în turul trei preliminar”, caci de la teamul pregatit de Eliodor Voica te poti astepta la orice, vezi “performanta” de la Baia Mare! 🙂  ).

Returul se va desfășura duminica viitoare, in Lituania.

Stiinta MD Bacau: Ștefan Grigoraș (13 interventii), Răducu Tamaș (9), Shota Tevzadze / Cristian Ghiță (7 goluri), Ionuț Rotaru (5), Martin Johannson (4), Marius Bondar (4), Dragoș Iancu (3), Gabriel Bujor (3), Uelington Da Silva Ferreira (2), Vladimir Rusia (2), Florin Dospinescu (2), Ionuț Ramba (2), Rareș Păunică (1), Cristian Fenici (1), Michelin Celestin.
Antrenor: Eliodor Voica.

Klaipeda Dragunas: Aistis Pazemeckas (7 interventii), Lukas Simanavicius (3) / Mindaugas Dumcius (5 goluri), Grazvydas Juska (4), Darius Jasinskas (3), Tadas Stankevicius (3), Jonas Truchanovicius (2), Remigijus Vaicikauskas (2), Benas Petreikis (1), Edvinas Vorobjovas (1), Karolis Stropus, Anton Moroko, Evaldas Grieze, Sarunas Ugianskis, Arvydas Bucius.
Antrenor: Miglius Astrauskas.