Home » Sport » Handbal Masculin » EHF Cup: Stiinta MD Bacău – HBC Nantes 18-21 (9-7)

EHF Cup: Stiinta MD Bacău – HBC Nantes 18-21 (9-7)

Elevii lui Eliodor Voica au pierdut o buna oportunitate de a se impune în primul meci de acasa din frumoasa lor aventura europeana.

Vicecampioana la handbal masculin Stiinta MD Bacău a fost învinsa, duminica, in Sala Sporturilor, de formaţia franceza HBC Nantes, scor 18-21 (9-7), în prima runda din faza grupelor a Cupei EHF, competitie nou infiintata.

Stiinta a avut o evoluţie bună în prima repriza, jucând de la egal la egal cu “francezii” (9-7, min. 30). Dupa pauza, au pierdut ritmul şi, inexplicabil, au avut ratări copilăreşti si multe eliminari, care i-au privat de un rezultat pozitiv.
Ştiinţa – Ghiţă 4 goluri, Da Silva Ferreira 3, Rotaru 3, Ramba 2, Bujor 2, Dospinescu 1, Iancu 1, Voica 1, Moya 1;

HBC Nantes – Skatar 4 goluri, Rivera 3, Maqueda Pena 2, Dole 2, Gharbi 2, Entrerrios Rodriguez 2, De La Breteche 2, Feliho 1, Vujici , Nyateu 1, Jonsson 1.

Au fost la centru austriecii Radojko Brkic și Andrei Jusufhodzic.