Connect with us

Handbal Feminin

Handbal – Divizia A, Seria A (F): Știința Bacău – Steaua București 28-29 (12-14). VIDEO

Published

on

Echipa feminină de handal Știința Bacău a fost învinsă astăzi, pe teren propriu, cu scorul 28-29 (12-14), de formaţia Steaua București, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a a Divizia A, Seria A.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

HANDBAL (f): CSM București, medalie de bronz în Liga Campionilor

Published

on

CSM București a câștigat medaliile de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20 (13-12), în finala mică a turneului Final4 jucat în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta.

CSM București, învinsă sâmbătă de Vardar Skopje cu 38-33, a dominat finala mică disputată în compania echipei Buducnost, antrenorul Dragan Adzic folosind-o pe Cristina Neagu doar în prima parte a meciului. Pentru Neagu a fost ultimul său meci la Buducnost, ea urmând să joace din vară la CSM.

CSM București: Jelena Grubisic, Paula Ungureanu, Alina Iordache — Isabelle Gullden (9 goluri), Iulia Curea (1), Elena Dache (1), Camille Ayglon Saurina (2), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (1), Carmen Martin Berenguer (3), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (2), Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic (2), Simone Boehme.
Antrenor: Per Andre Johansson.

Buducnost: Darly Zoqbi de Paula, Anastasia Babovic, Marta Batinovic — Dijana Ujkic (1), Cristina Neagu (3 goluri), Djurdjina Jaukovic (1), Matea Pletikosic (2), Vanesa Agovic, Dragana Cvijic, Neli Irman, Katarina Bulatovic (5), Ivona Pavicevic (2), Ema Ramusovic (4), Biljana Novovic (1), Kinga Achruk, Itana Grbic (1). Antrenor: Dragan Adzic.

CSM București o învinge pe Krim Ljubljana și se califică în sferturile Ligii Campionilor

Published

on

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri seara, după ce a învins echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 28-26 (14-12), în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în penultimul său meci din Grupa principală 2 a competiției.

CSM București a avut o primă repriză perfectă, conducând pe toată durata celor 30 minute, intrând la cabine cu un avantaj de două goluri, 14-12.

Repriza secundă s-a desfășurat însă pe cu totul alte coordoante.

Slovenele au avut o prestație diametral opusă față de prima repriză și au trecut chiar la conducerea partidei, conducând cu 22-20.

Fetele lui Aurelian Roșca au reușit în cele din urmă să revină și să-și asigure calificarea în sferturile competiției pe care au câștigat-o anul trecut, impunându-se cu 28-26.

Isabelle Gullden, nominalizată la titlul de cea mai bună jucătoare a lumii în 2016

Published

on

Suedeza Isabelle Gullden, de la CSM Bucureşti, și internaționala română Cristina Neagu (Buducnost Podgorica) au fost nominalizate pentru titlul de cea mai bună jucătoare a anului 2016, în ancheta realizată de Federația Internațională de Handbal (IHF) pe site-ul său oficial.

Gullden a câștigat anul trecut Champions League cu CSM București, fiind golghetera competitiei.

Au mai fost nominalizate olandeza Nycke Groot, vicecampioană europeană cu naționala țării sale în 2016, și clasată pe locul 4 la JO 2016, și două norvegiene, interul dreapta Nora Mork și portarul Kari Grimsbo, medaliate cu bronz la JO 2016 și cu aur la EURO 2016.