Formula 1

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), castigator al Marelui Premiu de Formula 1 al SUA

Published

on

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al SUA, penultima etapă a Campionatului Mondial de F1, pe locul doi s-a clasat germanul Sebastian Vettel (Red Bull), iar pe trei spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), titlul la piloţi urmând să fie stabilit pe 25 noiembrie, la Interlagos, în Marele Premiu al Braziliei.

Lewis Hamilton a obţinut a 4-a victorie din acest sezon, a 21-a în carieră, după o cursă perfectă. El l-a depăşit pe liderul clasamentului mondial şi deţinătorul ultimelor titluri supreme, germanul Sebastian Vettel (Red Bull), plecat din pole-position, în turul 42 din cele 56 ale cursei.