Home » Sport » Atletism » Georgiana Iuliana Aniței, locul 5 în clasamentul celor mai buni atleți români în 2015

Georgiana Iuliana Aniței, locul 5 în clasamentul celor mai buni atleți români în 2015

Consiliul Federației Române de Atletism (FRA), întrunit miercuri la Bușteni, a nominalizt primii 10 sportivi care s-au ilustrat de-a lungul acestui an în competițiile internaționale ale acestei discipline, potrivit Agerpres.

Georgiana Aniței (CSS Bacău-SCM Bacău), Alexandru Nicolae Soare (Știința Bacău) și Elena Andreea Panțuroiu (CSM Onești) sunt atleții băcăuani care apar în TOP 10 cei mai buni atleți români ai anului 2015.

Iata mai jos clasamentul celor mai buni atleți români ai anului, cu performanțele care au justificat alegerea făcută de forumul atletic român:

1. Marian Oprea — triplusalt — medaliat cu bronz la Campionatele Europene indoor, locul 6 la Campionatele Mondiale;

2. Florentina Cosmina Marincu — lungime — bronz la Campionatele Europene indoor, aur la Campionatele Europene de juniori 1, bronz la Campionatele Europene de juniori 1 (triplusalt), două recorduri europene indoor, două locuri I la Campionatele Balcanice de juniori I, un loc I la Campionatele Balcanice de seniori;

3. Bianca Denisa Răzor — 400 m — aur la Campionatele Europene de tineret, un loc 13 la Campionatele Mondiale, un loc 11 la Campionatele Mondiale cu ștafeta de 4×400 m, două locuri I la Campionatele Balcanice de seniori (400, 4×400 m), un loc 2 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;

4. Alina Rotaru — lungime — locul 4 la Campionatele Europene indoor, locul 3 la Campionatele Europene de tineret, un loc 15 la Campionatele Mondiale;

5. Alin Alexandru Firfirică — disc — aur la Campionatele Europene de tineret, argint la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 6 la Campionatele Europene pe echipe Liga I, locul I la Cupa Europei de Aruncări de Iarnă tineret;

5. Georgiana Iuliana Aniței — triplusalt — aur la Campionatele Mondiale de juniori 2, aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European;

6. Andrei Marius Gag — greutate — argint la Jocurile Mondiale Universitare, locul I la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 17 la Campionatele Mondiale, un loc 2 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;

7. Cristina Bujin — triplusalt — locul 6 la Campionatele Europene indoor, argint la Campionatele Balcanice de seniori, locul 25 la Campionatele Mondiale;

8. Alexandru Nicolae Soare — 10.000 m — argint la Jocurile Mondiale Universitare, un loc 3 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;

8. Elena Andreea Panțuroiu — triplusalt — argint la Campionatele Europene de tineret, un loc 3 la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 18 la Campionatele Mondiale;

9. Andrei Rareș Toader — greutate — argint la Campionatele Europene de juniori 1, locul I la Campionatele Balcanice de juniori 1, locul 3 la Cupa Europei de Aruncări de Iarnă tineret;

10. Andreea Micloș — 400 m — aur la Festivalul Olimpic la Tineretului European, un loc 7 și un loc 8 la Campionatele Mondiale de juniori 2 la 400 m și ștafeta de 4×400 m.

In această seară, de la ora 18,00, la Casa de Cultură din Bușteni, va avea loc Gala atletismului românesc, în cadrul căreia se va desfășura și Festivitatea de premiere, se arată în comunicatul FRA.

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*