Home » Diverse » Cei 6 Patriarhi ai Bisericii Ortodoxe Române

Cei 6 Patriarhi ai Bisericii Ortodoxe Române

MIRON CRISTEA – primul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române(1925-1939)
Miron-CristeaCRISTEA MIRON (din botez Ilie), primul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 18 iulie 1868, în Topliţa, jud. Harghita
† 6 martie 1939, la Cannes – Franţa, înmormântat în catedrala patriarhală din Bucureşti
# 1909, 21 noiembrie / 3 decembrie – ales episcop al Caransebeşului (înscăunat 25 aprilie / 8 mai 1910). În această calitate, a apărat şcolile confesionale româneşti din Banat în faţa încercărilor guvernului din Budapesta de a le desfiinţa.
La 18 decembrie 1919 a fost ales mitropolit primat al României întregite, iar în ziua următoare învestit şi înscăunat.
# La 4 februarie 1925 devine primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, fiind instalat în noua demnitate la 1 noiembrie 1925.
NICODIM MUNTEANU – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române(1939-1948)
Nicodim-MunteanuMUNTEANU NICODIM (din botez Nicolae), Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 6 decembrie 1864, în Pipirig, jud. Neamţ
† 27 februarie 1948, Bucureşti
1918, iunie – 1919, decembrie – locţiitor de arhiepiscop al Chişinăului şi Hotinului
1923, 31 decembrie – retras din scaunul de la Huşi
1924-1935 – stareţul mănăstirii Neamţ.
La 23 ianuarie 1935 a fost ales mitropolit al Moldovei (înscăunat 4 februarie 1935).
La 30 iunie 1939 a fost ales patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (înscăunat 5 iulie), păstorind până la moarte.
JUSTINIAN MARINA – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române(1948-1977)
Justinian-MarinaMARINA JUSTINIAN (din botez Ioan), Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 22 februarie 1901, în Sueşti, jud. Vâlcea
† 26 martie 1977, în Bucureşti (înmormântat în biserica “Radu Vodă”)
1945 – rămas văduv, a fost ales arhiereu vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, cu titlul “Vasluianul” (1945-1947)
arhiepiscop al Iaşilor şi mitropolit al Moldovei şi Sucevei (ales 19 noiembrie 1947, înscăunat la 28 decembrie 1947)
locţiitor de patriarh (din februarie 1948)
la 24 mai 1948 ales, iar la 6 iunie 1948 înscăunat ca arhiepiscop al Bucureştilor, mitropolit al Ungrovlahiei şi patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, păstorind până la moarte.
IUSTIN MOISESCU – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române(1977-1986)
Iustin-MoisescuMOISESCU IUSTIN, Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 5 martie 1910, în Cândeşti, jud. Argeş
† 31 iulie 1986, în Bucureşti
1946 – transferat la aceeaşi catedră la Facultatea de Teologie din Bucureşti
1948 – transferat la Institutul Teologic Universitar
1956, 26 februarie – ales arhiepiscop al Sibiului şi mitropolit al Ardealului (hirotonit arhiereu la 15 martie, înscăunat 18 martie)
1957, 10 ianuarie – ales arhiepiscop al Iaşilor şi mitropolit al Moldovei şi Sucevei (înscăunat 13 ianuarie), păstorind 20 de ani
1977, 12 iunie – ales arhiepiscop al Bucureştilor, mitropolit al Ungrovlahiei şi patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (înscăunat 19 iunie 1977), păstorind până la moarte.
TEOCTIST ARAPASU – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române(1986 – 2007)
Teoctist-ArpasuTEOCTIST ARAPASU, Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 7 februarie 1915, în satul Tocileni, judeţul Botoşani
† 30 iulie 2007, în Bucureşti
decembrie 1969 -1970 – Sfântul Sinod i-a încredinţat suplinirea Episcopiei Oradiei
1973, 28 ianuarie – a fost ales Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei
1977, 25 septembrie – a fost ales Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Sucevei
1986, 9 noiembrie – a fost ales de către Măritul Colegiu Electoral Bisericesc, Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
DANIEL CIOBOTEA – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (2007)
Daniel-CioboteaDANIEL CIOBOTEA – Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 22 iulie 1951, în satul Dobresti, comuna Bara, judetul Timiş
În 1987 intra în viata monahala la Mănăstirea Sihastria, Jud. Neamţ, cu numele Daniel, avându-l ca nas de călugarie pe Prea Cuviosul Părinte Arhimandrit Cleopa Ilie. Este hirotonit ierodiacon la 14 august 1987 şi ieromonah la 15 august 1987. În 1988 este hirotesit protosinghel şi numit Consilier Patriarhal, Director al Sectorului „Teologie Contemporană şi Dialog Ecumenic”. Tot în anul 1988 devine Conferenţiar la Catedra de Misiune Creştină a Institutului Teologic Universitar Ortodox din Bucureşti.Este ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, cu titlul de Lugojanul şi este hirotonit arhiereu la 4 martie 1990. La 7 iunie 1990 este ales Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. Întronizarea s-a făcut la 1 iulie 1990. A desfăşurat o bogată activitate pastoral-misionara, culturală şi social-filantropică în perioada 1990-2008, în demnitatea de Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.La 12 septembrie 2007 Colegiul Electoral Bisericesc l-a ales în funcţia de Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei, Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române şi Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei. Întronizarea Prefericitului Patriarh Daniel s-a făcut duminică, 30 septembrie 2007, la Catedrala patriarhală din Bucureşti.

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*