Home » Bacau » Cei mai buni 10 sportivi ai anului în județul Bacău

Cei mai buni 10 sportivi ai anului în județul Bacău

Boxerul Mihai Nistor, legitimat la CS Știința Municipal Bacău, campion mondial AIBA Pro Boxing la categoria supergrea și medaliat cu bronz la Campionatele Europene, a fost desemnat cel mai bun sportiv al anului 2015, în ancheta Direcției Județene pentru Sport și Tineret (DJST) Bacău.

Pe locul al doilea s-a clasat atleta Georgiana Iuliana Aniței (SCM-CSS Bacău), antrenată de Cristinel Nemțeanu, campioană mondială și balcanică de cadeți la triplusalt, medaliată cu aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Locul al treilea a fost ocupat de atletul Alexandru Soare (CS Știința Bacău), antrenat de Cristina Ioana Alexe, medaliat cu argint la Jocurile Mondiale Universitare, în proba de 10.000 m, și cu bronz la Campionatul European pe echipe, la 5.000 m.